ECA-0JHG472B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 2,508
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 6,043
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 198
In Stock: 425
Direct
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
In Stock: 477
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ECA-0JHG472B
DigiKey Part Number
ECA-0JHG472B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-0JHG472B
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECA-0JHG472B Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.09 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.254 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C