UPM0J472MHD
DigiKey Part Number
493-5583-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM0J472MHD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPM0J472MHD Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.23 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C