UPJ0J472MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 477
Datasheet
Similar
In Stock: 1,506
Parametric Equivalent
In Stock: 328
Upgrade
Chemi-Con
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 493
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ0J472MHD
DigiKey Part Number
493-5515-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ0J472MHD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ0J472MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.89 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
34 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C