UPM0J472MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 477
Datasheet
Similar
In Stock: 1,506
Upgrade
TDK
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPM0J472MHD6
DigiKey Part Number
UPM0J472MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM0J472MHD6
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM0J472MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.72 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.92 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
32 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C