EEU-FC0J472
DigiKey Part Number
P10209-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC0J472
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FC0J472 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.964 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.31 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C