UPW0J472MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 477
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1,506
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 215
Panasonic Industry
In Stock: 2,508
Panasonic Industry
Chemi-Con
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW0J472MHD
DigiKey Part Number
493-1716-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW0J472MHD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW0J472MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.172 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.555 A @ 10 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C