UPA1C472MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 983
Datasheet
4700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPA1C472MHD6
DigiKey Part Number
UPA1C472MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1C472MHD6
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UPA1C472MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.244 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.64 A @ 100 kHz
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C