B41858C3478M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 983
Datasheet
4700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 34mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C
B41858C3478M000
DigiKey Part Number
B41858C3478M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C3478M000
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B41858C3478M000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.381 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
31 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
34mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C