UPW0J472MHD6
DigiKey Part Number
493-1717-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW0J472MHD6
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW0J472MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.172 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.555 A @ 10 kHz
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C