ELXV6R3ELL472MK35S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 493
Direct
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 98
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ELXV6R3ELL472MK35S
DigiKey Part Number
ELXV6R3ELL472MK35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV6R3ELL472MK35S
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXV6R3ELL472MK35S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.561 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.23 A @ 100 kHz
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C