ELXZ100ELL472MK35S
DigiKey Part Number
565-ELXZ100ELL472MK35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ100ELL472MK35S
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXZ100ELL472MK35S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.1335 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.51 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C