EEU-HD1A102 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 3,442
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 1,418
Datasheet
In Stock: 933
Rubycon
In Stock: 406
Rubycon
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 24
Nichicon
Nichicon
In Stock: 145
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EEU-HD1A102
DigiKey Part Number
P15113-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-HD1A102
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-HD1A102 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
460 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
529 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C