UPA1A102MPD6TD
DigiKey Part Number
493-4864-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4864-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1A102MPD6TD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPA1A102MPD6TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
675 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Impedance
63 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C