16PX1000MEFCKG10X12.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 406
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 24
Nichicon
In Stock: 145
Nichicon
In Stock: 5,321
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
16PX1000MEFCKG10X12.5
DigiKey Part Number
16PX1000MEFCKG10X12.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16PX1000MEFCKG10X12.5
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16PX1000MEFCKG10X12.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
640 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
768 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C