UPA1A102MPD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2,185
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 198
Datasheet
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPA1A102MPD6
DigiKey Part Number
UPA1A102MPD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1A102MPD6
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPA1A102MPD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
675 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Impedance
63 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C