UPM1E272MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 72
Datasheet
Similar
In Stock: 106
Panasonic Industry
In Stock: 5,820
Panasonic Industry
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 785
In Stock: 278
Parametric Equivalent
In Stock: 985
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPM1E272MHD6
DigiKey Part Number
UPM1E272MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1E272MHD6
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1E272MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.35 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C