ELXV250ELL272MM25S
DigiKey Part Number
565-ELXV250ELL272MM25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV250ELL272MM25S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXV250ELL272MM25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.645 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.35 A @ 100 kHz
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C