UPW1E272MHD
DigiKey Part Number
493-1840-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1E272MHD
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPW1E272MHD Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.172 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.555 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C