ELXY250ELL272ML30S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 278
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 785
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 5,820
Panasonic Industry
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 72
Nichicon
In Stock: 106
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
ELXY250ELL272ML30S
DigiKey Part Number
565-1807-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY250ELL272ML30S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXY250ELL272ML30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.7625 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.35 A @ 100 kHz
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C