EEU-FC1E272
DigiKey Part Number
P10286-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1E272
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1E272 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.172 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.555 A @ 100 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C