UPM1E272MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 87
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 72
Datasheet
Similar
In Stock: 106
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
In Stock: 0
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 785
Chemi-Con
In Stock: 278
Parametric Equivalent
TDK
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 984
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM1E272MHD
DigiKey Part Number
493-5606-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1E272MHD
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1E272MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.51 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C