ELXV250ELL272ML30S
DigiKey Part Number
565-ELXV250ELL272ML30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV250ELL272ML30S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXV250ELL272ML30S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.757 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.51 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C