UPJ1C272MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 91
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 465
Datasheet
Similar
In Stock: 764
In Stock: 543
Panasonic Industry
In Stock: 300
Panasonic Industry
In Stock: 475
In Stock: 371
Chemi-Con
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 0
In Stock: 996
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 272
2700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ1C272MHD
DigiKey Part Number
493-5528-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1C272MHD
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1C272MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.99 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.22 A @ 10 kHz
Impedance
31 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C