UPW1C272MHD6
DigiKey Part Number
493-1796-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1C272MHD6
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPW1C272MHD6 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.879 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.21 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C