EEU-FC1C272
DigiKey Part Number
P11208-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1C272
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
2700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1C272 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.874 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.205 A @ 100 kHz
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C