ELXZ160ELL272ML20S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 996
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 300
Panasonic Industry
In Stock: 475
In Stock: 371
Nichicon
Nichicon
In Stock: 465
In Stock: 764
Parametric Equivalent
In Stock: 543
2700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
LXZ Series 20H, 16D
ELXZ160ELL272ML20S
DigiKey Part Number
565-ELXZ160ELL272ML20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ160ELL272ML20S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXZ160ELL272ML20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.6575 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.21 A @ 100 kHz
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C