UPM1C272MHD
DigiKey Part Number
493-5597-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1C272MHD
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1C272MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.23 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C