JN2DS10SLK-R
JN2DS10SLK-R
JN2DS10SLK-R
DigiKey Part Number
670-3085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JN2DS10SLK-R
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Synthetic Resin
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Coupling Nut
Connector Type
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
200VAC
Shell Size - Insert
S
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C