JN1AS10ML2-R
DigiKey Part Number
670-1055-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JN1AS10ML2-R
Description
CONN RCPT MALE 10POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Synthetic Resin
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
10
Voltage Rating
200VAC
Shell Size - Insert
S
Cable Opening
0.472" (12.00mm)
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-20°C ~ 125°C