JN1AS10ML1-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 566
Datasheet
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
JN1AS10ML1-R
DigiKey Part Number
670-2028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JN1AS10ML1-R
Description
CONN RCPT MALE 10POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
JN1AS10ML1-R Models
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Synthetic Resin
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Voltage Rating
200VAC
Number of Positions
10
Cable Opening
0.472" (12.00mm)
Shell Size - Insert
S
Operating Temperature
-20°C ~ 125°C