72PR100LF is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Direct
Vishay Spectrol
In Stock: 198
Direct
Vishay Spectrol
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 190
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 107
100 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
72PR100LF
DigiKey Part Number
987-1530-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72PR100LF
Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
72PR100LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Resistance
100 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%