3362P-1-101 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 4,573
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
100 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3362P-1-101
DigiKey Part Number
3362P-101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362P-1-101
Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3362P-1-101 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%