72PTR100LF is available for purchase but is not normally stocked.
Bourns Inc.
In Stock: 133
Bourns Inc.
In Stock: 397
In Stock: 218
In Stock: 95
Image for 72PTR100LF is not available
72PTR100LF
DigiKey Part Number
72PTR100LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72PTR100LF
Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
100 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Resistance
100 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%