M63M101KB40
DigiKey Part Number
693-M63M101KB40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M63M101KB40
Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Spectrol
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Box
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.395" x 0.395" Face (10.03mm x 10.03mm)
Tolerance
±10%