DTM110PW280C8
DigiKey Part Number
285-2955-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTM110PW280C8
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 28V 110W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28V 110 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTM110PW280C8 Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
TDK-Lambda
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
39.4" (1.00m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
5.51" L x 2.48" W x 1.30" H (140.0mm x 63.0mm x 33.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
28V
Weight
1.7 lb (780.0 g)
Current - Output (Max)
3.93A
Base Product Number
Power (Watts)
110 W