DTM300PW280D2
DigiKey Part Number
285-2641-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTM300PW280D2
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 28V 300W
Detailed Description
28V 300 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
DTM300PW280D2 Models
Category
Power (Watts)
300 W
Manufacturer
TDK-Lambda
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Output Connector
DIN, 10 Pin
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
31.5" (0.8m)
Input Connector
IEC 320-C18
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.74" L x 4.41" W x 1.77" H (222.0mm x 112.0mm x 45.0mm)
Voltage - Output
28V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
10.71A