DTM165PW280C
DigiKey Part Number
285-2426-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTM165PW280C
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 28V 165W
Detailed Description
28V 165 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
165 W
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level V
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
41.34" (1.05m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Size / Dimension
6.69" L x 3.35" W x 1.73" H (170.0mm x 85.0mm x 44.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
28V
Weight
1.8 lbs (816.5 g)
Current - Output (Max)
5.89A