DTM250PW280D
DigiKey Part Number
285-2961-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTM250PW280D
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 28V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28V 250 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTM250PW280D Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
TDK-Lambda
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Region Utilized
International
Cord Length
31.5" (0.8m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
7.87" L x 3.54" W x 1.73" H (200.0mm x 90.0mm x 44.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
28V
Weight
2.8 lbs (1.3 kg)
Current - Output (Max)
8.928A
Base Product Number
Power (Watts)
250 W