450USC470MEFCSN30X50 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 2,346
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 50
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 32
TDK
TDK
In Stock: 9
In Stock: 75
Chemi-Con
In Stock: 187
Chemi-Con
In Stock: 324
Chinsan (Elite)
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
450USC470MEFCSN30X50
DigiKey Part Number
1189-450USC470MEFCSN30X50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450USC470MEFCSN30X50
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450USC470MEFCSN30X50 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.65 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.71 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C