B43601A5477M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 9
Datasheet
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 230mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
ALU_Snap-in
B43601A5477M000
DigiKey Part Number
495-6307-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43601A5477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.7 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
330 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
230mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C