450VXH470MEFC30X50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 52
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 50
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
Direct
Chemi-Con
In Stock: 324
TDK
TDK
Chemi-Con
In Stock: 56
Nichicon
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
450VXH470MEFC30X50
DigiKey Part Number
450VXH470MEFC30X50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450VXH470MEFC30X50
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450VXH470MEFC30X50 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.14 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.996 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C