EKMM451VSN471MR50S
DigiKey Part Number
565-EKMM451VSN471MR50S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMM451VSN471MR50S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 705mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.85 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.6455 A @ 50 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
705mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C