EEU-FR0J392 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 50
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 453
Chemi-Con
In Stock: 0
Nichicon
Nichicon
In Stock: 343
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 77
Rubycon
Chemi-Con
In Stock: 266
In Stock: 500
3900 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-FR0J392
DigiKey Part Number
P14367-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR0J392
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FR0J392 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.08 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.6 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
18 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C