6.3ZLH3900MEFCG412.5X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 77
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 0
Panasonic Industry
In Stock: 453
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 266
Nichicon
In Stock: 500
3900 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
6.3ZLH3900MEFCG412.5X20
DigiKey Part Number
6.3ZLH3900MEFCG412.5X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6.3ZLH3900MEFCG412.5X20
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
6.3ZLH3900MEFCG412.5X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.736 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
17 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C