UHE0J392MHD6
DigiKey Part Number
493-1477-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE0J392MHD6
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3900 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHE0J392MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.768 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.21 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
43 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C