6.3ZLJ3900M12.5X20 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 77
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 0
Panasonic Industry
In Stock: 453
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 266
Nichicon
In Stock: 500
3900 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
6.3ZLJ3900M12.5X20
DigiKey Part Number
1189-1467-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6.3ZLJ3900M12.5X20
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
6.3ZLJ3900M12.5X20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.736 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.48 A @ 100 kHz
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C