ELXZ6R3EC5472MK30S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1,506
Datasheet
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
ELXZ6R3EC5472MK30S
DigiKey Part Number
ELXZ6R3EC5472MK30S-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ6R3EC5472MK30S
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.9635 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
2.31 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C