SMCJ160A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 574
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Eaton - Electronics Division
YAGEO
YAGEO
Bourns Inc.
Comchip Technology
259V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ160A
DigiKey Part Number
18-SMCJ160ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMCJ160ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMCJ160ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ160A
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ160A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
178V