SMCJ160A
DigiKey Part Number
283-SMCJ160ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ160A
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
259V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V