SMCJ160A-TP
DigiKey Part Number
SMCJ160A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ160A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ160A-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ160A-TP
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
259V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V